Kościół to wyjątkowe miejsce, gdzie narzeczeni powiedzą sobie sakramentalne „tak” i to tam rozpocznie się ich wspólne życie. Choć kościoły same w sobie są miejscami urokliwymi, warto dodać im w tym szczególnym dniu jeszcze więcej elegancji i powabu.

Jakie dekoracje powinny znaleźć się w kościele?

Wystrój kościoła na ślub różni się znacznie od jego codziennego wyglądu. Zgodnie z życzeniem młodej pary, dekoracje mogą być delikatne i tylko podkreślające piękno i charakter miejsca, lub nadające mu zupełnie nowego oblicza.
Zazwyczaj narzeczeni decydują się na rozścielenie dywanu do ołtarza, rozwieszenie szarf lub kokard na ławkach, dekorację krzeseł oraz świeże kwiaty. Najnowsze trendy to również świece, drewniane lampiony, girlandy, donice oraz dekoracja wejścia do kościoła tzw. kobierzec.

Kolorystyka dekoracji ślubnych

Dekoracja kościoła na ślub powinna, zarówno stylistycznie, jak i kolorystycznie nawiązywać do charakteru całego wesela. Dominującym kolorem jest klasyczna biel, natomiast świeże kwiaty i dodatki mogą przybrać dowolny kolor. Najczęściej jest to kolor powtarzający się również w innych detalach np. dominującym kolorze bukietu panny młodej, przybrania sali weselnej czy barwie tortu. Jeśli wesele ma charakter rustykalny, wystrój kościoła na ślub może prezentować barwy naturalne – biele, beże, a dla przełamania soczysta zieleń.

Kto udekoruje kościół?

Dekoracja kościoła na ślub to kwestia wrażliwa. Przed dokonaniem jakichkolwiek ustaleń co do zmiany wystroju, należy uzyskać zgodę duchownego. W niektórych obiektach przystrojeniem zajmują się osoby powołane przez księdza i wówczas nie ma możliwości ingerencji w wygląd kościoła w trakcie ślubu. Najczęściej jednak duchowni wychodzą naprzeciw oczekiwaniom narzeczonych i wystrój kościoła na ślub realizowany jest zgodnie z wytycznymi młodej pary.

Jak obniżyć koszt dekoracji?

Ceny dekoracji ślubnych, szczególnie dużej ilości żywych kwiatów, do najniższych nie należą. Istnieją jednak sposoby jak mądrze podejść do tematu wystroju kościoła. Przede wszystkim warto zorientować się czy w danym dniu w kościele odbywają się również inne śluby. O ile poczucie estetyki wszystkich par będzie podobne, można pokusić się o zorganizowanie jednej wspólnej dekoracji.
W przypadku samodzielnego wykonywania dekoracji kościoła i konieczności zakupu wszystkich akcesoriów, można przemyśleć, które z elementów wystroju wykorzystać można również na sali weselnej lub później, do dekoracji domu. Świetnie sprawdzą się w tej roli piękne drewniane lampiony, świece i dekoracje kwiatowe.